Acasă Sport Spania invinge Franta cu 2-1 in semifinalele Euro 2024 si se califica...

Spania invinge Franta cu 2-1 in semifinalele Euro 2024 si se califica in finala

0

Spania a reusit sa se impuna cu scorul de 2-1 in fata Frantei in semifinalele Campionatului European din 2024, intr-un meci palpitant disputat pe Allianz Arena din München. Golul spectaculos al lui Lamine Yamal si autogolul lui Jules Kounde au anulat deschiderea scorului realizata de Randal Kolo Muani pentru francezi.

O confruntare intre doua puteri ale fotbalului european

Meciul a adus fata in fata doua dintre cele mai titrate nationale ale Europei, ambele neinvinse pana in aceasta faza a turneului si aflate la un pas de finala. Desi parcursul celor doua echipe pana in semifinale a fost foarte diferit, confruntarea directa s-a dovedit extrem de echilibrata si palpitanta.

Spania a impresionat pe tot parcursul competitiei cu un fotbal spectaculos, bazat pe posesie si combinatii rapide. Tanara generatie condusa de Lamine Yamal si Nico Williams a adus un suflu proaspat in jocul ibericilor.

De cealalta parte, Franta a avut un parcurs mai pragmatic, bazat pe soliditate defensiva si eficienta. Echipa lui Didier Deschamps a ajuns in semifinale marcand doar 3 goluri, dintre care doua autogoluri si un penalty.

Francezii deschid scorul prin Kolo Muani

Partida a inceput in forta, cu ocazii la ambele porti. In minutul 8, francezii au reusit sa deschida scorul. O lovitura de colt executata de pe partea dreapta l-a gasit nemarcat pe Kylian Mbappe pe partea stanga. Capitanul francez a centrat perfect in careu, iar Randal Kolo Muani a reluat imparabil in plasa.

Era primul gol marcat din faza de joc de francezi la acest turneu final, o reusita care parea sa le dea aripi. Spania a incercat sa reactioneze rapid, dar Jesus Navas a fost nevoit sa intervina salvator pentru a bloca un sut periculos al lui Mbappe.

Yamal egaleaza cu un sut fabulos

Momentul de cotitura al meciului a venit in minutul 20. Tanarul fenomen Lamine Yamal a primit mingea in apropierea careului advers, a facut o fenta scurta si a sutat necrutator la vinclu. Portarul Mike Maignan nu a avut nicio sansa in fata executiei perfecte a jucatorului in varsta de doar 16 ani.

Era un gol istoric pentru Yamal, care devenea astfel cel mai tanar marcator din istoria Campionatului European. Reusita sa spectaculoasa a reaprins sperantele spaniolilor si a schimbat complet fizionomia partidei.

Spania preia conducerea prin autogolul lui Kounde

Echilibrul nu a durat mult timp pe tabela de marcaj. In minutul 25, o actiune ofensiva a Spaniei s-a incheiat cu un sut al lui Dani Olmo deviat in propria poarta de Jules Kounde. Autogolul fundasului francez a dus scorul la 2-1 pentru iberici, rasturnand complet situatia.

Desi a fost inregistrat ca autogol, reusita a venit ca urmare a presiunii constante exercitate de spanioli. Olmo s-a infiltrat periculos in careul advers, iar sutul sau a fost deviat nefericit de Kounde, lasandu-l fara replica pe Maignan.

Franta forteaza egalarea, dar fara succes

A doua repriza a adus o dominare teritoriala a Frantei, care a incercat cu disperare sa egaleze. Didier Deschamps a facut mai multe schimbari ofensive, introducandu-i pe Griezmann, Giroud si Thuram pentru a forta prelungirile.

Cea mai mare ocazie a francezilor a venit in minutul 86, cand Mbappe a patruns in careu, dar sutul sau a fost blocat in extremis. Spaniolii s-au aparat eroic si au reusit sa mentina avantajul minim pana la fluierul final.

Spania merge in finala, Franta paraseste competitia

Victoria cu 2-1 a calificat Spania in finala Euro 2024, unde va intalni invingatoarea dintre Anglia si Olanda. Pentru La Roja este o performanta remarcabila, mai ales avand in vedere tineretea lotului.

Franta paraseste insa competitia cu capul plecat, iar visul lui Kylian Mbappe de a castiga Campionatul European ramane neimplinit. Les Bleus vor trebui sa traga concluziile acestui turneu dezamagitor si sa se pregateasca pentru urmatoarele provocari.

A fost o semifinala pe masura asteptarilor, care a oferit spectacol si emotie pana in ultimele secunde. Spania a demonstrat ca tineretea si talentul pot invinge experienta, in timp ce Franta a platit tribut pentru jocul sau prea pragmatic din fazele anterioare.

Ce parere aveti despre victoria Spaniei? Credeti ca vor reusi sa castige trofeul? Impartasiti-va opiniile in comentarii!

Sursa imagini: AP Photo/Hassan Ammar

Etichete: Euro 2024, semifinale, Spania, Franta, Lamine Yamal, Kylian Mbappe

Acest articol a fost redactat de un pasionat al fotbalului care a urmarit cu sufletul la gura fiecare minut al acestei semifinale palpitante.